Zelf een vlonder bouwen op piketpalen? In dit blog lees je hoe!
achtergrond

Hoe bouw je een vlonder op piketpalen?


Geschreven door Bart · december 2025

In dit blog leggen we je graag uit hoe je in een aantal stappen een vlonder op piketpalen maakt, ideaal voor een zachte ondergrond zoals zand of grond. We leggen uit welke materialen je daarvoor nodig hebt en hoe je deze stap voor stap opbouwt. Heb je juist een harde ondergrond zoals bijvoorbeeld een dakterras of bestaand terras in de tuin? Lees dan ons andere blog 'Hoe bouw je een vlonder op tegels?'.


Als eerste; Wat heb je nodig?

Materialen:
Vlonderplanken (geïmpregneerd grenendouglas of hardhout)
Hardhouten piketpalen
Regelwerk (geïmpregneerd grenen of hardhout)
Anti-worteldoek en gronddoekpennen
Slotbouten en carrosserieringen
RVS vlonderschroeven
Boortjes en bitjes

Gereedschap:
Grondboor
Schep
Voorhamer
Hamer
Schaar of mes
Boormachine (geschikt voor schroeven én boren)
Rolmaat
Metselkoord of uitzettouw
Potlood
Waterpas
(Ring)sleutel M8
 

En dan; Hoe ga je te werk?

Stap 1. Hoogte bepalen

Bepaal als eerste de uiteindelijke hoogte van je vlonder; wil je deze net zo hoog als de rest van de tuin? Precies onder de openslaande deuren? Of juist als verhoginging?
Graaf indien nodig de ondergrond op de juiste hoogte af en zorg voor een enigzins vlakke ondergrond, dat werkt een stuk prettiger. Voor een goede ventilatie is het aan te raden om ca. 10-15 cm ruimte onder je vlonder te houden, dit zorgt ervoor dat het hout beter kan drogen en dus langer mee gaat. Het is ook mogelijk om de vlonder nog hoger te plaatsen, om bijvoorbeeld direct een hoogteverschil in de tuin op te vangen of de vlonder te gebruiken als aanlegsteiger.

 Tip: Bepaal ook of je de vlonder onder afschot wilt leggen, dit zorgt voor een betere afvoer van het regenwater. Meestal wordt 1 cm afschot per meter aangehouden, maar afschot is niet in alle gevallen noodzakelijk.

Stap 2. De eerste en laatste rij piketpalen plaatsen

Zodra je een vlakke ondergrond op de juiste hoogte hebt kun je beginnen met het plaatsen van de piketpalen. Langs deze palen wordt straks het regelwerk geplaatst. Als piketpalen worden vaak hardhouten palen gebruikt van 5×5 cm of 6×6 cm dik en ca. 100 cm lang. Komt je vlonder hoger dan de standaard 10-15 cm boven de grond, kies dan voor langere en dikkere palen van bijvoorbeeld 7x7x150 cm, 7x7x200 cm, etc.

Het regelwerk moet straks ongeveer om de 40 cm (hart-op-hart) uit elkaar komen te liggen, de piketpalen komen dus ook zover uit elkaar te staan. Deze hart-op-hart afstand is wel enigzins afhankelijk van de dikte van de vlonderplanken. De meeste gebruikte vlonderplank is 21 mm, maar gebruik je een dunnere of juist dikkere vlonderplank dan kun je iets afwijken van deze afstand. Bezuinig echter niet teveel op de onderconstructie, deze zorgt voor een groot deel voor de stevigheid en de stabiliteit van de vlonder!

Het makkelijkste is om allereerst de eerste en laatste rij met piketpalen te plaatsen. Daarna kun je de positie en hoogte van de tussenliggende piketpalen namelijk heel eenvoudig bepalen door tijdelijk de regels te plaatsen met een lijmklem of een uitzettouw te gebruiken.
Boor de gaten voor de piketpalen voor met een grondboor en sla deze het laatste stukje in de grond met een voorhamer. 

 Tip: Plaats altijd een reststukje hout tussen de hamer er de paal om te voorkomen dat je de koppen kapot slaat!

Stap 3. De tussenliggende piketpalen plaatsen

Wanneer de eerste en laatste rij piketpalen staan kunnen ook de tussenliggende palen geplaatst worden. De tussenliggende piketpalen komen ongeveer om de 60 cm (hart-op-hart) uit elkaar langs de regels te staan.

 Tip: Met een waterpas en uitzettouw kun je controleren op de palen waterpas (of op afschot) en op de juiste hoogte staan.

Stap 4. Worteldoek plaatsen

Om onkruidgroei onder de vlonder te voorkomen is het slim om worteldoek te plaatsen. Dit kun je direct doen, voordat je de piketpalen plaatst, waarna je gaten in het doek maakt op de plekken waar de piketpalen moeten komen. Of je plaatst eerst de piketpalen en legt daarna het worteldoek, dit werkt soms net iets prettiger en voorkomt dat je het worteldoek teveel beschadigd tijdens het plaatsen van de palen. 

 Tip: Het worteldoek kun je op een aantal plaatsen eventueel nog vastmaken met gronddoekpennen om opwaaien en verschuiven te voorkomen.

Stap 5. Regels monteren

Wanneer alle piketpalen staan kunnen de regels gemonteerd worden. Dit kan met behulp van slotbouten. Boor een gat zo groot als de slotbout (of iéts groter) door de regel en de piketpaal heen. Hier gaat vervolgens de slotbout doorheen, deze kun je voorzichtig doorslaan met een hamer. Draai de moer aan met een (ring)sleutel of bahco. Doe dit bij alle piketpalen en controleer of de regels waterpas (of op afschot) liggen.

 Tip: Op het voorbeeld zie je dat de laatste regelafstand iets groter is, dat komt omdat de laatste regel aan de andere kant van de piketpaal gemonteerd wordt, om te voorkomen dat de piketpalen buiten de vlonder uitsteken. Wil je de regelafstand overal gelijk houden, dan kun je ook de laatste rij piketpalen iets dichterbij zetten.
 Tip: Schuif een ring om de slotbout voordat je hier de moer omheen doet. Dit zorgt ervoor dat de slotbout beter klemt en de moer niet in het hout kan draaien.
Onder de kop van de slotbout zit een klein vierkantje, hierdoor kan de slotbout niet meer draaien tijdens het vastzetten. Boor dus niet té groot voor, anders blijft dit vierkantje niet klem zitten en blijft de slotbout meedraaien.

Stap 6. Vlonderplanken monteren

Nu de onderconstructie gereed is kunnen de vlonderplanken worden gemonteerd. Wanneer je een vlonder langs bijvoorbeeld een muur komt te liggen adviseren we om ca. 2 cm ruimte te houden tussen de muur en de eerste vlonderplank.

Houdt tussen de vlonderplanken altijd een tussenruimte aan, dit zorgt ervoor dat regenwater afgevoerd kan worden en het hout kan werken. Bij hardhout kun je ongeveer 5 mm aanhouden, bij zachthout ca. 10 mm. Gebruik hiervoor afstandshouders of een klosje hout. Controleer tijdens het leggen af en toe of de planken nog recht liggen door even terug te meten naar een vast punt, zo voorkom je dat je aan het einde niet recht uitkomt. De vlonderplanken worden gemonteerd behulp van RVS vlonderschroeven. Zet de vlonderplanken op iedere regel met 2 schroeven vast, in geval van geribbelde planken kun je het beste in de groef schroeven.
Boor alle schroefgaten voor om splijten te voorkomen!

 Tip: Wil je vlonderschroeven die minder opvallen in hardhout? Kies dan voor onze bronskleurige RVS 304 vlonderschroeven!
Wil je hardhout helemaal onzichtbaar monteren, dan kan dat met Hapax Fixing Pro.

Stap 7. Bijna klaar

Na het monteren van alle vlonderplanken is de vlonder zo goed als klaar. Afhankelijk van of de vlonder verdiept of verhoogt in de tuin ligt kun je de zijkanten of afwerken met kantplanken.

 Tip: Om een strak resultaat te krijgen adviseren we om alle planken even 'schoon te zagen'. Dit betekent dat je alle kopse kanten even schoon en haaks zaagt zonder veel hout af te zagen. Wanneer je een cirkelzaag hebt kun je dit eventueel ook in één keer doen wanneer de vlonder geplaatst is.

Stap 8. Afwerking

Wanneer je de vlonder onbehandeld laat gaat deze na verloop van tijd vergrijzen. Wil je dit voorkomen en het hout z’n originele kleur laten behouden, dan kun je ervoor kiezen om de vlonder te oliën.

 Tip:  Dit doe je het beste zo snel mogelijk na het leggen omdat de vlonder dan nog schoon en netjes is.




 
 

> Hoe maak ik meerdere regels of planken achter elkaar?

In bovenstaand voorbeeld zijn we uitgegaan van regelwerk en vlonderplanken uit één lengte. Zeker wanneer je een grotere vlonder wilt maken is dat niet altijd mogelijk, in onderstaande details zie je hoe je meerdere regels of vlonderplanken achter elkaar gebruikt.

Detail A. Meerdere regels achter elkaar

Wanneer je meerdere regels achter elkaar wilt plaatsen kun je op die plek het beste een dubbele piketpaal gebruiken. Aan de eerste piketpaal monteer je dan het einde van de ene regel en aan de tweede piketpaal het begin van de andere

 Tip: Wanneer je alle regels moet 'aanhelen' doe je dit het beste op verschillende plekken en bijvoorbeeld niet allemaal op dezelfde rij piketpalen. Hierdoor krijg je een stevigere constructie en zitten niet alle naden op één lijn.

Detail B.  Meerdere vlonderplanken achter elkaar

Wanneer je meerdere vlonderplanken achter elkaar wilt plaatsen kun je dit doen door twee vlonderplanken op één regel uit te laten komen. Wanneer dit krap is kun je op deze plekken eventueel een extra stukje regel monteren, zodat er meer ruimte is om deze vast te schroeven.

 Tip: Laat deze naden verspringen en leg bijvoorbeeld niet alle naden op één regel, probeer de naden op verschillende posities uit te laten komen zoals in het voorbeeld. Dit zorgt voor een mooier verband en meer stevigheid in de vlonder. 
Wij gebruiken cookies om het gebruik van de website te analyseren en het gebruiksgemak te verbeteren. Lees meer over cookies in ons privacybeleid.
SLUITEN